HARJUTAMINE TEEB MEISTRIKS!

Harjutama peaksid kõik, kes mängivad mingit pilli kas üksi olles, koolis või bändis.

Sea endale eesmärk, kui palju sa harjutada kavatsed. Selles aitab sind kindlasti ka õpetaja.

Harjutamiseks kuluv aeg sõltub vanusest ja mängija oskustest:

• Algajad peaksid harjutama 10-20 minutit päevas, 5 või 6 korda nädalas.
  • Vahepealsed/ keskmised mängijad peaksid harjutama 20-30 minutit päevas, 5 või 6 korda nädalas.
  • Edasijõudnud mängijad peaksid harjutama umbes tund päevas, 6 korda nädalas.

Järjekindlus on võti edasi jõudmisel. Kasuta harjutamiseks hetki erinevate koolitööde õppimise vahel. Pigem on kasulik mängida kas või viis minutit päevas, kui et mängid pool tundi päevas ja ülejäänud nädalal mitte kordagi rohkem.

Harjutamine ei pea olema üks pikk tüütu tegevus

Kui sa oled väsinud, tähelepanu on hajunud või lihtsalt mõnel muul põhjusel pole suuteline edasi mängima (nt käed või suu on väsinud):

• siis lõpeta harjutamine ja puhka;
  • hakka uuesti harjutama taas siis, kui sa enam väsinud pole.

Pause tehes sa lõpuks mõistad, et tuled ajaga paremini toime ning seetõttu suudad ka paremini keskenduda. Selline variant on parem, kui pingsalt üritades kõik järjest ära mängida.

Harjutamise ajal ära mängi laisalt „läbi lugude“, vaid keskendu eelkõige kohtadele, mis vajavad parandamist ja arendamist. Kõigepealt mängi läbi soojendusharjutused (ka etüüdid) ja siis asu palade juurde.

Harjuta aeglaselt! Harjutamine aeglaselt ja täpselt on palju parem kui kiirelt harjutamine. Kui sa harjutad aeglaselt ja täpselt, siis kiirus tuleb juba loomulikult. Kui sa harjutad aga liiga kiirelt, siis sa komistad samade asjade taha ikka uuesti ja uuesti– harjutad eksimist.

Kui märkad, et teed harjutamisel vigu, siis katkesta mäng. Mängi need koha läbi äärmiselt aeglaselt kuni suudad need õigesti mängida.

Rütmi probleemide puhul kasuta võimalusel metronoomi. Selle puudumisel proovi rütm rütmisilpe kaasa lugedes läbi plaksutada. Seejärel mängi rütmi oma instrumendil noote muutmata. Lõpuks pane kõik kokku ja mängi läbi, kuid ikka aeglaselt. Kõik, mida sa teed valesti rohkem kui korra, on viga. Ära karda mängida valjusti!

Harjuta kohas, kus sa suudad kõige paremini keskenduda!

Harjutamisel:

• oma kindlaid eesmärke
  • harjuta kohas, kus saad kõige paremini keskenduda
  • harjuta AEGLASELT
  • harjuta VALJULT
  • ära harjuta vigu, vaid paranda need koheselt
  • katkesta harjutamine, kui oled väsinud või ei suuda enam keskenduda
  • harjuta sageli (kuid mitte ilmtingimata väga pikalt! Harjutamine ei pea võtma põhiosa sinu ajast)